Мета: продовжувати опрацьовувати ідейний зміст
твору Г. Тютюнника
«Климко»; дослідити, як у творі відображено воєнне дитинство; охарактеризувати
образ Климка; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу,
пам'ять, вміння грамотно висловлювати свої думки; навички аналізу епічного
твору; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати гуманні якості людини
– чуйність, доброту, турботу про ближнього, здатність співпереживати.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь
аналізувати художній твір.
Обладнання: портрет Г.Тютюнника, текст твору,
ілюстрації до твору, пре-
зентація Microsoft Power Point,
дидактичний матеріал, свічки,
музичний
матеріал.
Цілі:
Учні знатимуть:
-
про події часів воєнного лихоліття в Україні (Друга
світова війна);
-
яким було життя дітей під час війни;
-
зміст повісті.
Учні вмітимуть:
-
проводити паралелі між особистим життям автора та
сюжетом твору;
-
переказувати зміст повісті;
-
характеризувати образ Климка;
-
висловлювати власну думку з приводу прочитаного.
Ідеалом для мене завжди була доброта,
самовідданість і милосердя
людської душі у найрізноманітніших
його проявах.
Г. Тютюнник
Хід уроку
І. Організація класу.
Учитель : показати свій настрій
відповідним смайликом.
(у кожного на парті по 4 види смайликів).
Знайомство.
«Подаруй усмішку сусідові по парті,
гостям».
І. Перевірка домашнього завдання.
1. Проведення тестування (індивідуально).
(Знайти
правильну відповідь поки звучить
мелодія)
1.Барак, де
мешкали Климко та дядько Кирило,знаходився неподалік від…
а) річки б) залізничної станції в) біля заводу
2. Чому Климко
жив у дядька Кирила?
а) був сиротою б) втік з дому в) пристав у найми
3. Де жили Климко
з Зульфатом:
а) у ваговій б) у бараці в) на пероні
4. Чому опинилася
на базарі Наталя Миколаївна?
а) міняла трояндову сукню;
б)купувала
борошно;
в) спілкувалася з
давньою подружкою.
5. Що приніс
дідусь Гарєєв?
а) торбинку сухарів б) банку з молоком в) пакетик борошна
6. Що зацікавило
Климка на базарі?:
а) гарна дівчина б) гадалка в) хор співців
7. Де знаходилась
сіль?:
а) у
Слов’янську б) в Артемівську в) у
Києві
8. Причина смерті дядька Кирила?:
а) старість б) аварія поїзда в) пряме попадання снаряда у поїзд
9. Чому тітка Марина не хотіла відпускати
Климка:
А) він
був їй за сина;
Б) він був їй за наймита;
В) хотіла, щоб він відробив за сіль.
10.
Чим пригощала тітка Марина Климка
А)
гарячим борщем;
Б) парним
молоком;
В)
смачною кашею.
11. Як помер Климко:
А) від
голоду;
Б) від фашистської кулі;
В)
від підвищеної температури.
12. Яку квітку перенесли Климко і Зульфат з
кімнати вчительки:
А) алоє;
Б) троянду;
В) фіалку.
( ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА)
2. Розмістість головних і другорядних персонажів твору у тій послідовності,
коли вони виникають у творі: Климко,
дядько Кирило, Зульфат, бородатий дядько, Наталя Миколаївна, дівчинка з
чорнобривцями, дядько-швець
(на дошці ілюстрації).
ІІ. Актуалізація суб’єктного досвіду.
Заповнення таблиці
Назва твору, автор, рік написання
|
«Климко», Григір Михайлович Тютюнник, 1964р. (ст..
165)
|
Тема твору
|
життя дітей в роки ВВв.
|
Жанр твору
|
повість
|
Образи твору
|
Климко, Зульфат, дідусь Гарєєв, Наталя Миколаївна,
т. Марина і т.д.
|
Художня деталь твору
|
пучечок чорнобривців, трояндова сукня, барвиста
хустка, сухарі, тепло-пахуче молоко …
|
- Які асоціації виникають зі словом ВІЙНА?
(Запис на дошці)
|
ІІІ. Повідомлення
теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
(Звертається увага на
епіграф уроку)
ІV. Сприймання й осмислення нового матеріалу.
1.Слово вчителя.
Герої багатьох творів Г. Тютюнника – діти, але це не
означає, що вони писа-
лися спеціально для дітей. Душа митця була дуже схожою на дитячу, його власні
почуття і переживання світу суголосні з переживанням дитини, чистого,
довірливого, ще не зіпсованого створіння.
Власне вся творчість Г. Тютюнника тримається на вічних
загальнолюдських цінностях.
Читаючи твір Г. Тютюнника «Климко»,
кожен із вас, я сподіваюсь, замислився над тим, як складно жилося дітям під час
Другої світової війни.
(Перегляд презентації Microsoft Power Point: «Діти війни» )
Багато дітей залишилися без батьків,
без житла. Тому діти вимушені бу-
ли шукати собі помешкання, їжу, одяг.
Війна принесла
як українцям, так й іншим поневоленим
фашистською Німеччиною народам – хворобу, голод, смерть…
Скільки дітей
було вивезено до Німеччини! Діти працювали за верстата-
ми поруч із дорослими, не знаючи сну й відпочинку.
-Чи схожі ці картини на
життя Климка в ті часи?
Сьогодні ми з вами розглянемо образ
головного героя, Климка, і підготу-
ємо план-характеристику цього персонажа.
2.Складання плану-характеристики головного героя.(
Колективне складання і записи в зошити).
Бесіда за запитаннями:
·
Чи мав Климко батьків? З ким
він жив?
План
1. Климко – сирота.
(ст..167)
2. Портрет і
зовнішність героя. (з тексту) (ст..167,169
·
Яким постає перед читачем Климко?
3.Риси характеру:
·
Як Климко піклувався про близьких? Наведіть
приклади. (167,183)
а) щирий, добрий, працьовитий;
·
Що змусило хлопця вирушити в дорогу? Чи була вона
небезпечною?
б) мужній, вольовий; (175)
·
Які проблеми постали несподівано перед
хлопцем?(179,180,
г) благородний, чуйний, уважний,
турботливий
· Як хлопцю
довелося виживати в дорозі? (169)
д) винахідливий.
4. Прагнення героя.
·
Що було найбільшою радістю для Климка? (167)
а) прагнення навчатися;
·
Чому Климко не втрачав впевненості,
цілеспрямованості, жаги до життя,, не зважаючи на складність і небезпечність
того часу?
б) відповідальний
за доручену справу;
·
Як Климко ставився до Зульфата? (175)
г) шанобливе ставлення до дружби
·
Чи сподівалися ви такого закінчення подорожі
Климка?
·
Що ж стало безпоседньою причиною смерті хлопця?
·
Чим подобається вам цей герой?
·
Чи хотіли б ви мати такого друга?
5. Значення образу
Климка
Так в чому виявляється
автобіографічність образу?
1) залишився
сиротою, так само як і автор твору;
2) виховувався
у дядька, який теж загинув від німецької бомби;
3) риси
характеру.
Висновок. Головний герой виявляє непереборну
готовність дій-
ти до заповідної мети, терпляче зносячи важкі випробування.
Г. Тютюнник втілив у цьому творі свій ідеал
людини у маленькій сирітській душі. Климко носив стільки доброти, милосердя,
співчуття до знедолених і стражденних. Він не боявся в 11 років вирушити в
далеку дорогу по сіль.
Цей маленький лицар ризикував власним життям, щоб врятувати близьку йому людину. Образ Климка вимальовується з
автобіографічного життя автора. Вразлива від природи, ніжна душа хлопчика стає
ще чутливішою від пережитих подій у дитинстві і ще з малих літ він почувається
самотнім, ніким не захищеним мандрівником.
3. Продовж думку «На уроці я…» (за таблицею).
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Учитель. Усе своє
коротке життя Климко більше піклувався про інших, ніж про себе. Утративши єдину
рідну людину, Климко не може опанувати себе, аж поки не виникла потреба
опікуватися долею своєї вчительки. Доля немов винагородила хлопчика за високе
благородство помислів і вчинків. Але зла було так багато, що воно не дало
маленькому добротворцеві лишитися живим. Війна полонила всіх у свої обіймах….
Ця повість страшна своєю правдою про війну і красивою
правдою про благородних людей.
Схиляючи голову перед пам’яттю дітей, що загинули на
війні, ми маємо докласти всіх зусиль, аби не опалював вогонь війни душі дітей.
Тож давайте запалимо свічки пам’яті
загиблим дітям у ВВв.
(Запалювання
свічок, хвилина мовчання під метроном)
VІ. Підсумки. Оцінювання та самооцінювання учнів.
- Показати відповідним смайликом свій настрій наприкінці уроку.
VІІ. Домашнє завдання (одне з них на вибір):
1. Написати
твір-роздум: «Чого навчає нас Григір
Тютюнник повістю
«Климко»?»
2 . Намалювати ілюстрацію до повісті
«Улюблений епізод».
3 .
Скласти сенкан до слова «Климко».
4. Придумати кросворд до повісті.
|